V poslední době se množí laické dotazy, zda dodáváme analogové nebo digitální kamery.

Souhrnně je třeba říci, že analogové kamery (tedy systém PAL) skončily už před delším časem a takové kamery nejsou snadno k sehnání. Laiky asi mate nešťastně zvolený výraz analogové HD, který se používá pro kamery, jež využívají koaxiální kabely. Ale všechna technologie, dnes používaná u bezpečnostních kamer, je výhradně digitální.

Stručně řečeno tedy máme v současné době kamery IP nebo kamery HD. Kamery IP používají k přenosu obrazu Ethernetový kabel UTP (nebo WiFi bezdrátový přenos – ovšem ke kameře je stejně vždy nutné přivézt kabel, kvůli napájení). Ostatní kamery (je jich ještě asi 6 druhů – AHD, AHC, TVI, CVI, HD-SDI, EX-SDI) využívají k přenosu obrazu koaxiální kabel, který mimochodem byl k tomuto účelu stvořený. Tyto „analogové HD“ kamery mohou být v rozlišení FullHD (tedy 2,2Mpx) nebo vyšším, stejně jako je to u IP kamer. Všechny kamery souhrnně vyžadují nějaký zdroj napájení, nějaké datové úložiště pro záznam kamer (dnes vždy HDD) a všechny rovněž nabízejí napojení na internet a dálkový přístup.  K většině datových úložišť lze připojit monitor pro denní sledování živých obrazů. Ke všem kamerám se standardně přivádějí kabely a těmi se spojují s datovým záznamem. Jenom IP kamery vyžadují navíc vytvoření počítačové sítě, tedy využití switchů (přepínačů).

Jaký je tedy rozdíl mezi kamerami po UTP a kamerami po koaxu ?

Především v ceně. IP kamerové systémy jsou znatelně dražší. Za to nabízejí možnost napojit jednotlivé kamery do již vytvořené počítačové sítě, pokud je vybudována (např. v továrnách nebo v dopravě). Také do nich většinou výrobci zabudovávají nejmodernější technologie. Pokud tedy uvažujete o využití tepelných map, rozpoznání SPZ automobilů, obličejů osob apod. jsou pro vás IP kamery vhodné. Pokud vám stačí běžnější funkce, jako záznam v nastavené době, detekce pohybu v obrazu, překročení imaginární čáry v obrazu apod., zvolte levnější řešení.