Oheň je přírodní element, který nám ve spoustě věcí pomáhá a dává nám teplo, ale jak se říká, oheň je dobrý sluha ale zlý pán. Pokud vám oheň nečekaně přeroste přes hlavu, co uděláte? Můžete ho jednoduše uhasit vodou, pokud se jedná o větší táborový oheň. Ale co když se oheň rozšíří v době, kdy spíte ve vašem bytě, v tom případě už je to spíše špatně zastavitelný požár a vy tak můžete přijít o svůj majetek, ne-li hůře o život.

Elektrická požární signalizace může této hrozbě jednoduše zabránit. Požární signalizace je určena k detekci kouře nebo tepla, tedy zárodku požáru. Pokud elektrická požární signalizace detekuje hrozbu, dá to hlasitě najevo a může vás tak vzbudit, abyste včas uhasili požár či opustili prostor a mohli zavolat hasiče. Zároveň však existují i rozsáhlejší systémy elektrické požární signalizace, které oznámí hrozbu na vrátnici podniku. Strážní služba pak může uvědomit o vzniklém požáru vás a hasiče zároveň. V rodinném domě nebo bytě v případě, kdy nejste doma a i přesto u vás vznikne požár (náhodně nebo úmyslně), můžete mít díky těmto funkcím elektrické požární signalizace přehled o tom, co se u vás stalo.

Elektrická požární signalizace je jedním z užitečných zařízení, které dokáží zachránit jak váš majetek, tak i váš život. Nejvíce o rozšíření požáru totiž rozhoduje čas. Čím dříve zjistíte, že vznikl požár, tím je větší šance na záchranu věcí i osob, a právě proto je elektrická požární signalizace skoro jedním ze „záchranářů lidských životů“. Elektrická požární signalizace zároveň není moc drahá a je schopna fungovat i nezávisle na připojení k domácí elektrické síti (autonomní hlásiče požáru).