Někteří výrobci videotelefonů (Dahua, HIKvision) nabízejí jednoduchou možnost, jak zřídit doma videotelefon od vchodu, branky … . Jedná se o standardní IP vstupní panel s jedním nebo až čtyřmi zvonkovými tlačítky, s kamerou a infrapřísvitem na noc, které se umístí ke vchodu a napojí se na internet. K tomu může sloužit třeba kabel, který vede od branky do domu.

V domě potom nepotřebujete mít tablo s monitorem, můžete využít svůj mobilní telefon. Když návštěva zazvoní u branky, zazvoní vám váš mobil, vidíte obraz kamery u vchodu a můžete se s návštěvou domluvit. Potom ji „zabzučením“ pustíte dál.

K přenosu obrazu a hovoru musíte mít na mobilu zapnutá data, doma třeba WiFi. Pokud jste mimo domov a čekáte balíček, dozvoní se pošťák na váš mobil a vy mu řeknete, že balíček převezme soused, se kterým jste se domluvili. Nebo pošťákovi otevřete vstupní dveře a on nechá balíček za nimi.

Jenom pozor – pokud z mobilu zrovna hovoříte, návštěva se vám nedozvoní. V době hovoru se data do mobilu nepřenáší. Mobilní operátoři totiž využívají data úrovně 2G na zdokonalení hlasu při hovoru. Aplikace v mobilu vám tak nemůže ani zpětně dát notifikací najevo, že vás někdo volal.