Kamery jsou oči kamerového systému. A i když jde technika mílovými kroky kupředu, v některých vlastnostech jsou oči stále nedostižné.

Kamery jsou umísťovány na vytipovaných místech, většinou na základě kamerové zkoušky. Na jejím základě se provede i výběr objektivu. Rozhodnout se především musí, jak široký „záběr“ má kamera mít. Většinou se požaduje široký sledovací úhel, aby jedna kamera pokryla co největší plochu. Tím se však do obrazu dostává tolik podrobností, že je pak nelze rozlišit. V úvahu je třeba vzít i potřebu sledování ve ztížených světelných podmínkách (v noci) a vliv počasí. Kamery jsou umísťovány v povětrnostních krytech s vyhříváním. Kamery na pohyblivých hlavicích se instalují pouze v oprávněných případech. Více kamer namísto jediné pohyblivé vždy znamená kvalitnější obraz.

Vývojově starší analogové video kamery mají na trhu pořád své místo. Novější digitální IP síťové kamery se prosazují stále více. Ovšem největším hitem posledních let jsou kamery HD s nekompromisní kvalitou a výhodnou cenou.

Kamery nejsou vždy jen klasického tvaru. Lze je umístit i do velmi nenápadných předmětů, například i z důvodu odolnosti proti vandalismu. Takzvané skryté kamery mohou mít podobu PIR čidla, nástěnných hodin a podobně. Zajímavé je zjištění, že ve většině nočních podniků je rozmístěno několik skrytých kamer. Černobílé kamery se už neinstalují, je obtížné je i na trhu sehnat.

Pokud chcete porovnat kvalitu záznamů jednotlivých kamerových technologií, podívejte se na Tuto stránku na YouTube.

Představit si v praxi, co to vlastně znamená rozlišení analog H960 a porovnat ho s rozlišením HD-SDI je pro laika nesnadné. Zde nabízíme možnost osahat si obě kvality přímo na obrazovce.

Videa jsou uložena na www.youtube.com a přestože přehrávání videa je v tomto případě ohromně komprimované, rozdíl je přesto patrný.

Můžete si zobrazit dvě totožné situace, snímané jak analogovou kamerou (s moderním širokoúhlým rozlišením H960), tak HD-SDI kamerou s FullHDrozlišením. Sami posuďte, zda vám bude stačit menší rozlišení. Pro některé účely rozhodně, záleží na tom, co si od záznamu slibujete.

Určitým kritériem kvality může být schopnost přečíst SPZ na automobilu v určité vzdálenosti. K tomu může sloužit video „Záznam kamery FullHD (dvůr den auto SPZ)“. Hned pod ním si zobrazte tu samou situaci, jak ji zaznamenala analogová kamera „Záznam kamery H960 (dvůr den auto SPZ)“.

Pokud potřebujete spíše rozeznat tvář a pohyb osob, pro představu poslouží video „Záznam kamery FullHD (dvůr den osoba)“. A opět, tatáž situace kamerou analogovou „Záznam kamery H960 (dvůr den osoba)“.

Pro informaci – zloděj na obraze není zloděj, ale jeden z našich pracovníků, který se uvolil dělat figuranta. Uzavřeli jsme s ním na tuto činnost smlouvu a tudíž veškeré případné žaloby na jeho osobu neuspějí :-)

Podrobnější přehled jednotlivých technoligií v dnes používaných kamerových systémech najdete např. zde.

Důležité poznámky k přehrávání videí na stránkách youtube.com :

Analogový záznam H960 –

Zřejmě se vám otevře automaticky rozlišení 480, což je v pořádku. Abyste viděli nejlepší kvalitu, zmenšete si okno s videem asi na čtvrtinu velikosti obrazovky a nastavte si rozlišení na 480p (malým zubatým kolečkem vpravo dole).

Záznam FullHD –

Zřejmě se vám otevře automaticky rozlišení 720p, pokud máte „jen“ kancelářský monitor jako já. Abyste viděli plnou kvalitu záznamu, zobrazte si video na Full HD monitoru nebo televizoru a nastavte si rozlišení na 1080p (malé zubaté kolečko vpravo dole).